CKPiU w Ełku ma podpisane porozumienie o współpracy z firmą „PRODEKO” oraz „EUCAR”. W ramach porozumienia kierowani są uczniowie na część zajęć praktycznych (tzw. przejścia) pod kątem nowych technologii. Uczniowie mają możliwość zobaczenia z bliska nowoczesnych maszyn i urządzeń, jak również pracy na bardzo nowoczesnym sprzęcie, który w obecnych czasach jest już standardem w przemyśle.

CKP współpracuje również z różnymi pracodawcami z powiatu ełckiego. Przykładem tego jest firma „EUCAR” w której odbywają się zajęcia praktyczne dla uczniów o kierunku – mechanik pojazdów samochodowych. Współpracujemy również z firmami „Chata”, „Fala”, „Castorama”, „Metpol”, które przekazują nam nieodpłatnie materiały budowlane na prowadzenie zajęć praktycznych. Materiały te są niejednokrotnie nowinkami na rynku budowlanym a nasi uczniowie mają możliwość nauki na nowoczesnych materiałach.

W ramach współpracy z pracodawcami organizowane są też wycieczki dla uczniów do zakładów pracy: „PREFBET”, „Motozbyt”, „FIMOT”, „Kwiatkowski”, „Skoda”, do Parku Naukowo Technologicznego, do Państwowej Straży Pożarnej. Uczniowie mają możliwość zobaczenia w warunkach rzeczywistych jak pracują nowoczesne zakłady pracy na nowoczesnym sprzęcie (maszyny, urządzenia).

CKP uczestniczy też w konkursach współorganizowanych przez pracodawców np. „Muruj z PREFBETEM” w Łomży. Pracodawcy zapewniają materiały na konkurs, narzędzia do wykonywania pracy, nagrody dla zwycięzców. Uczestnictwo w konkursach daje możliwość poznania kolegów z innych szkół, wymianę wiedzy i doświadczeń z zakresu umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu.